2020 SDHSAA Volleyball A State Championship – Schedules & Results

By | November 11, 2020

Region Tournaments

Region 1
1st Round
(4)Sisseton def. (5)Groton Area, 25-23, 25-15, 25-18

1st Round
(7)Milbank def. (2)Webster Area, 25-13, 25-18, 13-25, 25-20
(3)Redfield def. (6)Tiospa Zina, 25-13, 25-13, 25-23

Finals
(1)Aberdeen Roncalli def. (4)Sisseton 25-15, 25-16, 25-15 – Aberdeen Roncalli advances to SoDak 16
(3)Redfield def. (7)Milbank, 25-9, 25-20, 25-17 – Redfield advances to SoDak 16

Region 2
1st Round
(4)Sioux Valley def. (5)Deuel, 25-8, 25-13, 22-25, 27-25

Finals
(1)Hamlin def. (4)Sioux Valley, 25-20, 25-23, 25-20 – Hamlin advances to SoDak 16
(3)Clark/Willow Lake def. (2)Florence/Henry, 25-15, 25-17, 25-19 – Clark/Willow Lake advances to SoDak 16

Region 3
1st Round
(3)Baltic def. (6)Dell Rapids, 23-25, 25-19, 25-18, 21-25, 15-12
(4)Tri-Valley def. (5)West Central, 25-18, 25-17, 21-25, 25-15

Finals
(1)Sioux Falls Christian def. (4)Tri-Valley, 25-17, 25-11, 25-16 – Sioux Falls Christian advances to SoDak 16
(3)Baltic def. (2)Garretson, 3-2 – Baltic advances to SoDak 16

Region 4
1st Round
(2)Tea Area def. (7)Canton, 25-13, 21-25, 25-12, 25-18
(3)Elk Point-Jefferson def. (6)Beresford, 25-12, 25-11, 25-8
(5)Lennox def. (4)Vermillion, 25-27, 25-15, 17-25, 25-21, 15-11

Finals
(1)Dakota Valley def. (5)Lennox, 25-11, 25-8, 25-6 – Dakota Valley advances to SoDak 16
(2)Tea Area def. (3)Elk Point-Jefferson, 25-22, 25-15, 25-22 – Tea Area advances to SoDak 16

Region 5
1st Round
(3)Parkston def. (6)Mt. Vernon/Plankinton, 25-17, 25-17, 25-22
(5)McCook Central/Montrose def. (4)Wagner, 25-18, 25-23, 21-25, 25-22

READ MORE  LIVE: Gov. Noem holds 11 a.m. media availability regarding South Dakota attorney general | The Mitchell Republic

Finals
(1)Parker def. (5)McCook Central/Montrose, 25-15, 25-15, 25-20 – Parker advances to SoDak 16
(2)Madison def. (3)Parkston, 25-14, 25-15, 21-25, 25-16 – Madison advances to SoDak 16

Region 6
1st Round
(4)Stanley County def. (5)McLaughlin, 25-13, 25-15, 25-13

Finals
(1)Mobridge-Pollock def. (4)Stanley County, 25-22, 25-13, 25-23 – Mobridge-Pollock advances to SoDak 16
(2)Miller def. (3)Chamberlain, 25-8, 25-22, 22-25, 25-14 – Miller advances to SoDak 16

Regions 7/8
1st Round
(8)Lead-Deadwood def. (9)Bennett County, 25-20, 25-17, 25-22

Finals
(1)Hill City def. (8)Lead-Deadwood, 25-11, 25-11, 25-5 – Hill City advances to SoDak 16
(2)Rapid City Christian def. (7)Hot Springs, 25-10, 25-16, 25-9 – Rapid City Christian advances to SoDak 16
(3)Winner def. (6)Belle Fourche, 25-21, 25-18, 25-15 – Winner advances to SoDak 16
(4)St. Thomas More def. (5)Custer, 25-10, 25-22, 25-10 – St. Thomas More advances to SoDak 16

SoDak 16
Tuesday, November 10
(1)Sioux Falls Christian def. (16)Miller, 25-15, 25-13, 25-7
(2)Hill City def. (15)Clark/Willow Lake, 25-13, 25-18, 25-14
(3)Rapid City Christian def. (14)Redfield, 25-8, 25-15, 25-14
(4)Winner def. (13)Tea Area, 25-19, 25-14, 25-11
(5)Hamlin def. (12)Mobridge-Pollock, 25-13, 25-20, 25-14
(6)Dakota Valley def. (11)St. Thomas More, 25-11, 25-10, 25-14
(8)Madison def. (9)Aberdeen Roncalli, 25-16, 25-16, 25-15

Wednesday, November 11
(10)Baltic @ (7)Parker – 7:00 PM

READ MORE  U.S. has a plan to start Pfizer vaccine shots in December, Health Secretary Azar says | The Mitchell Republic

State Tournament – Watertown Civic Arena
Thursday, November 19
1st Round
(1)Sioux Falls Christian vs. (8)Madison/Baltic – noon
(4)Winner vs. (5)Hamlin – 2:00 PM
(3)Rapid City Christian vs. (6)Dakota Valley – 5:00 PM
(2)Hill City vs. (7)Parker/Madison – 7:00 PM

Friday, November 20
Consolation
(1)/(8) loser vs. (4)/(5) loser – noon
(2)/(7) loser vs. (3)/(6) loser – 2:00 PM

Semifinals
(1)/(8) winner vs. (4)/(5) winner – noon
(2)/(7) winner vs. (3)/(6) winner – 2:00 PM

Saturday, November 21
7th Place
noon

5th Place
2:00 PM

3rd Place
5:00 PM

Championship
7:00 PM

Source link

Leave a Reply